Lahti-päivän seminaari 29.10.

Kitios kaikille tilaisuuteen osallistuneille!Lahti-päivä 29.10. Kino Iiriksessä

Lahti-Seuran järjestämä Lahti-päivä järjestetään tänä vuonna lauantaina 29.10.2022. Kaupungin perustamisen kunniaksi järjestettävä tapahtuma pidetään tuttuun tapaan elokuvateatteri Kino Iiriksessä.

Seminaarissa on kolme esitelmöitsijää seuraavine aiheineen.

Timo Taulo (VTM) pitää aiheesta ”Lahtelaisen ammattiteatterin esinäytös 1890-1946”. Kulttuurin moniottelijalta Taulolta ilmestyy tammikuussa Lahden Teatteri 100 vuotta -kirja.

Tampereella nykyisin asuva emeritusprofessori Heikki Luostarinen kertoo aiheenaan  ”Lahti vuonna 1976”. Luostarisen esitelmä on osa laajempaa kirjoituskokonaisuutta, joka julkaistaan sähköisenä versiona 1.11.2022.

Janne Nykänen on tehnyt monipuolisen uran videokuvaaja, ohjaajana ja käsikirjoittajan lukuisten eri projektien parissa. Syksyllä häneltä valmistui Perhereissu-elokuva, ja Nykänen kertookin ”Kuinka tehdä pitkä elokuva Lahdessa”.

Jokaisen esitelmöitsijän puheenvuoro on n. 20-25 min. Lopuksi yhteinen keskustelupaneeli, johon yleisökin voi osallistua. Seminaarin vetäjänä toimii Erpo Heinolainen. Tilaisuuden alkusanat Lahti-Seuran puheenjohtaja Sauli Hirvonen.

Seminaarin jälkeen esitetään vanhoja tv-mainosfilmejä Iskulta, Askolta ja Mallasjuomalta 1950-80-luvuilta. Esityksen kesto 13 min 20 s.

Lahti-päivän tilaisuus on kaikille avoin ja siihen vapaa pääsy.
Kino Iiris, Saimaankatu 12, Lahti.

Vuoden lahtelainen -tunnustus julkistetaan 1.11. toritapahtumassa

Lahden kaupunki järjestää Lahden syntymäpäiväjuhlat tiistaina 1.11. Lahden torilla. Syntymäpäiväjuhlat ovat kaikille avoin ja maksuton koko perheen tapahtuma. Toritapahtumassa klo 17-18 Lahti-Seura jakaa Vuoden lahtelainen -tunnustuksen. Katso tapahtuma.

Kategoria(t): Ajankohtaista. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.